14 September 2008

Stereotipi

Islandija: led, tema, mraz, alkoholizem, visoke cene, vikingi in škratje, veliko rib. To je le nekaj izmed asociacij, ki jih ljudje dobijo, ko slišijo besedo Islandija. Pa je vse res?
Najprej nekaj geografskih razlag, če je kdo pri geografiji v osnovni in srednji šoli sedel na ušesih! :) Islandija leži med 63 in 67 stopinjami severne geografske širine, kar jo uvršča na 7 mesto najseverneje ležečih držav. Ob tem je treba upoštevati, da nad 66 stopinj severne geografske širine leži le zanemarljivo majhen del države in le ta del dejansko spada v arktični krog, kjer je pozimi polarna noč in poleti polarni dan. Drugje v Islandiji tega pojava ni in tudi 21. decembra, ko je noč najkrajša, se sonce za, sicer skromne, 4 ure prikaže na obzorju.
Ne drži niti, da je pretežni del Islandije pokrit z ledom. Država ima res veliko ledenikov, največ izmed vseh Evropskih držav, vendar pa je to še vedno daleč od tega, da bi bila v celoti prekrita z ledom. Pravzaprav bi morala biti imena Grenlandija in Islandija ravno zamenjana. Grenlandija je namreč tista, ki ima več kot 80 % svoje površine pokrite z ledom. Islandija je precej bolj zelena. Sicer je res, da veliko gozda tukaj človek ne najde, pa tudi rodovitne zemlje ni prav veliko, kar predstavlja določene probleme. Islandija mora približno 50 % hrane, ki jo letno porabijo njeni prebivalci, uvoziti iz drugih držav. Po drugi strani pa je na Islandiji tople vode in termalne energije v izobilju, saj otok leži na prelomnici med evropsko in ameriško tektonsko ploščo, zato je povsod polno gejzirjev in vulkanov.
Kako je s cenami? Ta stereotip pa na žalost res drži. Glede na relativno dobre plače so tudi cene primerno zasoljene. Seveda tudi lega sredi atlantskega oceana prispeva k višjim cenam dobrin. Kar se vsakdanjih potrebščin tiče (beri: hrane) je tako - tisto, kar se da ulovit, vzgojit, vzredit ali nabrat na Islandiji je relativno cenovno dostopno, vse ostalo je drago kot (če si sposodim Mlakarjevo primerjavo) eno oko ven iz glave. Ribe so jasno precej poceni. Za aviacijo (kure) in pešadijo (prašiči, kravice) bi sicer takole na hitro rekel, da se jih da tudi tukaj vzredit in odebeljit na primerno težo, vendar je kljub temu njihovo meso zelo drago. Plastični prikaz: 1 kg belega mesa = 20 eur!
Alkohol? Ja! Koliko? Precej! Ob petkih in sobotah zvečer Reykjavik oživi in vsi bari in pubi v mestu se napolnijo do zadnjega kota. Pred vsakim vhodom je ponavadi vrsta za vstop. Se pa bojda stvari tu začnejo šele po polnoči, še raje po 1 uri zjutraj. Prej se vsi doma spravljajo na delovno temperaturo s pijačo iz trgovine. V gostilnah se za pol litra piva plača 600-700 kron, kar je, odkar je 1 evro vreden 130 kron, nekako primerljivo z nekaterimi evropskimi prestolnicami. Še lansko leto si za 1 evro dobil le 80 kron. To pa pomeni skoraj 10 evrov za pivo, kar je Islandijo nedvomno postavilo na prvo mesto na lestvici najdražjih pivskih destinacij. Da bi bil alkoholizem velik problem bi zopet tako na oko rekel, da ne drži. Je pa res ,da država oz. vlada postavlja lude davke na alkoholne pijače (alkoholna pijača je vse, kar ima več kot 3% alkohola in se mora prodajati v posebnih štarcunah ala Liquor store) in ravno zato so potem cene, kakršne so. Pivo iz trgovinice stane, odvisno od znamke seveda, med 1,5 in 2,5 evra. Pri vinu je huje. Najcenejši liter blizu 10 evrov. Žestoko piće tudi precej dražje kot pod Alpami. Očitno se vlada vseeno potiho boji depresij zaradi dolgih noči in njihoega zdravljenja z metodo pitja. Se pa res splača kupit pijačo v dutyfree-ju, zato vsi Islandci, ki grejo kam ven iz države, ob povratku na letališču praznijo denarnice in hlastajo za flašami.
Za konec še ena opazka. Mogoče so Islandci že malo pod vplivom Amerike - avtomobili so tukaj abnormalno veliki. Če so drugače kar precej stereotipno skromni in ne dajejo veliko na razkošne hiše in luskuzne stvari, se to pozabi, ko se kupuje avto. Večje = bolje! Vsem, ki jih pleh privlači in zanima, garantiram, da bi jim tukaj odpiralo gobec. Avtomobilov, starejših od 5 let praktično ni (izjema so oldtimerji), najbolj priljubljeni pa so seveda jeepi. In to ne kakršnikoli. Vsi tisti terenci, ki se doma zdijo gromozanski, so tukaj za tiste, ki so malce slabši vozniki in imajo težave s parkiranjem. Tisti, ki kaj dajo nase, imajo ornk avtomobile.

Mogoče ni najbolj vzorčen primer, pa vseeno. 
 -----
Tale že spada med bolj tazaresne, na žalost mi je skoraj zbežal, preden sem ga uspel dokumentirat.  
-----
Srednji razred (po velikosti) 
-----
Zgornji razred

Toliko za danes.

lp, V

0 kometarjev:

About This Blog

About This Blog

  © Free Blogger Templates Spain by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP